İlham Əliyev “ABAD” Keramika və Tətbiqi Sənət Mərkəzinin açılışında iştirak edib
Azərbaycan Respublikasının Prezidenti İlham Əliyev və birinci xanım Mehriban Əliyeva Şəkiyə səfərləri çərçivəsində “ABAD” Keramika və Tətbiqi Sənət Mərkəzinin açılışında iştirak ediblər.
Dövlətimizin başçısı Mərkəzin rəmzi açılışını bildirən lenti kəsdi.
“ASAN xidmət”in tabeliyində olan “ABAD” - Ailə Biznesinə Asan Dəstək publik hüquqi şəxs Prezident İlham Əliyevin 2016-cı ildə imzaladığı Fərmana əsasən yaradılıb. Əsas məqsədi ölkənin sosial-iqtisadi inkişafında vətəndaşların fəal iştirakını, kiçik və orta sahibkarlığın inkişafını, əhalinin məşğulluq səviyyəsinin artırılmasını təmin etmək olan “ABAD” rəqabətqabiliyyətli ailə təsərrüfatlarının formalaşdırılmasına dəstək verir, sosialyönümlü layihələrin həyata keçirilməsində birbaşa iştirak edir. “ABAD” öz fəaliyyətini regional mərkəzlər vasitəsilə qurur. Masallı, Balakən, Quba rayonlarında artıq belə mərkəzlər fəaliyyətə başlayıb. Dekorativ-tətbiqi xalq sənətkarlığı və kənd təsərrüfatı sahəsində fəaliyyət göstərən ailə bizneslərinə dəstək verən layihə çərçivəsində “ABAD”çı ailələrinə mürəbbə, cem, ət və süd məhsullarının istehsalı üçün xüsusi konteynerlər verilib. İndiyə qədər dekorativ-tətbiqi sənətlə məşğul olan 100-dən çox və kənd təsərrüfatında çalışan onlarla ailəyə dəstək göstərilib. Satışları təşkil etmək məqsədilə “ABAD” paytaxt Bakının müxtəlif yerlərində, həmçinin Şamaxı rayonunun Dəmirçi kəndində mərkəzlər açıb.
Azərbaycan Respublikası Prezidentinin hüquq-mühafizə orqanları ilə iş və hərbi məsələlər üzrə köməkçisi-şöbə müdiri Fuad Ələsgərov və Prezident yanında Vətəndaşlara Xidmət və Sosial İnnovasiyalar üzrə Dövlət Agentliyinin sədri Ülvi Mehdiyev məlumat verdilər ki, “ABAD” publik hüquqi şəxsin Şəki Keramika və Tətbiqi Sənət Mərkəzinin binası XIX əsrin axırlarında tikilib və kazarma kimi istifadə olunub. Baxımsız və qəzalı şəraitdə olan həmin bina “Paşa Holdinq”in dəstəyi ilə yenidən qurulub. Mərkəz müasir avadanlıqla təchiz edilib.
Qədim köklərə malik xalqların böyük tarixinin sübutu onun keramikası ilə də müəyyən edilir. Azərbaycanın bütün ərazisi boyu, xüsusilə də Şəki rayonunda aparılan arxeoloji qazıntılar zamanı bir çox keramika nümunələri və qədim odun sobaları üzə çıxarılıb.
Mərkəzlə tanışlıq zamanı bildirildi ki, “Yuxarı Baş” Dövlət Tarix-Memarlıq qoruğu Şəki şəhərinin qədim tarixi hissəsində yerləşir. Qoruğun UNESCO-nun mədəni irs siyahısına salınması yönündə dövlət tərəfindən müvafiq işlər həyata keçirilir. “Xan sarayı” I, IV, V meyarlarla irs siyahısına salınıb. Şəki Keramika və Tətbiqi Sənət Mərkəzinin binası da qoruğun UNESCO-nun müvafiq siyahısına salınacaq ərazisində, Qala divarlarının içərisində yerləşən beş kazarma binasından biridir. Bina 1867-ci ildə tikilmiş tarix-memarlıq abidəsidir. İkimərtəbəli binada işçilər və təlimlərə qoşulacaq şəxslər üçün istirahət otaqları da var. Burada, həmçinin termik soba və təlim otaqları, xammal və hazır məhsul anbarları, etno-butik, ofis və xalçaçılıq otağı yerləşir.
Bir sözlə, mərkəzdə keramika və tətbiqi sənətlə məşğul olanlar üçün hər cür şərait yaradılıb.
Mərkəzin məqsədi ölkəmizin, əsasən də Şəki rayonunun tarixi keramika ənənələrinin qorunub saxlanılması və gələcək nəsillərə ötürülməsi, həmçinin müxtəlif çeşidli Azərbaycan gilinin dünyada tanıdılmasıdır. Bura həm də Qafqazda ilk Keramika Mərkəzi kimi tarixə düşəcək. Gələcəkdə Mərkəzdə tanınmış əcnəbi sənətkarların iştirakı ilə beynəlxalq tədbirlər, həmçinin müasir avadanlıqlardan istifadə etməklə təlimlər təşkil olunacaq. Mərkəzdə keramika sənətindən əlavə, xalçaçılıq və digər sənətkarlıq sahələri üzrə təlimlərin keçirilməsi də nəzərdə tutulur. Bütün bunlardan məqsəd yeni sənətkarların yetişdirilməsidir.
Bildirildi ki, Şəki Keramika və Tətbiqi Sənət Mərkəzində sənətkarların istehsal etdikləri məhsulların satışı da təşkil olunacaq. Ümumilikdə burada 40-dək vətəndaş daimi işlə təmin ediləcək.

The inauguration of the Shaki ABAD Ceramics and Applied Art Centre took place
President of the Republic of Azerbaijan Ilham Aliyev and first lady Mehriban Aliyeva attended the opening ceremony of the Shaki ABAD Ceramics and Applied Art Centre upon his visit to Shaki on October 29.
President Ilham Aliyev cut the ribbon symbolizing the opening of the complex.
“ABAD” public legal entity run by the State Agency for Public Service and Social Innovations under the President of the Republic of Azerbaijan was established by the Decree of the President of the Republic of Azerbaijan Ilham Aliyev dated 23 September 2016. The main purpose of the project is to promote the active participation of citizens in the socio-economic development of the country, the development of small and medium-sized businesses and the employment rate of the population, "ABAD" promotes the formation of competitive households and directly participates in the implementation of socially-oriented projects. "ABAD" builds its activities through regional centers. Such centers have already started functioning in Masally, Balakan and Guba districts. Within the framework of the project that supports the family-owned businesses in decorative-applied folk arts and agriculture, "ABAD" families have been provided with special containers for the production of jam, meat and dairy products. So far, more than 100 people have been involved in decorative-applied art and dozens of families work in the agricultural sphere. In order to organize sales, ABAD opened centres in different parts of the country.
The President`s Assistant for Work with Law Enforcement Bodies and Military Issues, department head Fuad Alasgarov and chairman of the State Agency for Public Service and Social Innovations under the President of the Republic of Azerbaijan (ASAN Service) Ulvi Mehdiyev informed President Ilham Aliyev and first lady of the complex. The building was reconstructed in 2018 with the support of PASHA Holding by ABAD public legal entity. The main purpose of the center is to restore the historical pottery traditions of Shaki and pass on this heritage to future generations. The centre is furnished with modern equipment.
The proof of the great history of nations with ancient roots is also determined by its ceramics craft. Numerous ceramic samples and ancient wood stoves were discovered during archaeological excavations throughout the entire territory of Azerbaijan, especially in Shaki.
During the acquaintance with the centre it was stated that the “Yuxarı Baş” State Historical-Architectural Reserve is located in the ancient part of Shaki city. Relevant work is being carried out by the state for the preservation of the reserve in order to be able to enter UNESCO’s cultural heritage list. "Khan's Palace" was included in the heritage list by I, IV, V criteria. The building of the Sheki Ceramics and Applied Art Center is one of the five barrack buildings inside the fortress walls, which will be placed on the list of UNESCO reserves. The building is a historic-architectural monument built in 1867. The two-storey building also has leisure rooms for employees and staff members. It also houses thermal furnaces and training rooms, raw and ready-made material warehouses, ethno-boutique, office, and carpet-making rooms.
In short, all conditions have been created for those engaged in ceramics and applied art in this center.
The purpose of the center is to preserve and pass on the historical ceramic traditions of our country, mainly Shaki region, to the future generations, as well as to introduce a variety of Azerbaijani clay in the world. It will also be the first Ceramics Center in the Caucasus. In the future, the centre will host international events with the participation of well-known foreign artists and training using modern equipment. In addition to ceramic art, the centre also plans to hold pieces of training on carpet weaving and other crafts. The purpose of all these is to educate and support enthusiastic beginner craftspeople.
It was noted that sale of products made by artisans will be organized at Shaki Ceramics and Applied Art Center. In total, about 40 citizens will be provided with a permanent job.