“Hərbiyyə - Xəzər” düşərgəsi başa çatıb
“Hərbiyyə - Xəzər” düşərgəsinin birinci günündə şəxsi heyətin ilkin mərhələdə artilleriya atışlarına hazırlığı, rabitə vasitələrindən kodlaşdırılmış şəkildə məlumatların ötürülməsi, daxil olmuş məlumatın kodlaşdırılması, açılması, vaxtında ötürülməsi izah olunub.
İştirakçılar simulyator vasitəsi ilə artilleriya atışının, 23-mm-lik “TAYFUN” silahından atışın icra edilməsində də  iştirak ediblər.
Həmçinin dəniz düyünlərinin vurulması formaları, qaydaları, növləri, gəmilərdə qəza anında yanğınla mübarizə zamanı geyim qaydaları barədə məlumat verilib.
Sonda qayıqlarda estafet yarışları keçirilib.
Düşərgənin ikinci günündə isə Sahil Mühafizəsinin Tədris Mərkəzi və Muzeyi ilə tanışlıqdan sonra iştirakçılar silahın sökülüb-yığılması təliminə cəlb olunublar,  müvafiq normativlər götürülüb.
Sonra kəndirin dartılması, burazın dairəyə, xilasedici dairənin təyin olunmuş nöqtəyə atılması, maneə zolağının keçilməsi müsabiqələri keçirilib.
İştirakçıların Dövlət Sərhəd Xidmətinin xüsusi təlim görmüş xidməti itləri ilə tanışlığından sonra layihənin bağlanış mərasimi keçirilib.
Mərasimdə Azərbaycan Respublikasının Prezidenti yanında Vətəndaşlara Xidmət və Sosial İnnovasiyalar üzrə Dövlət Agentliyinin sədr müavini Ceyhun Salmanov iştirak edib.
Tədbirdə düşərgə müddətində komandalar arasında keçirilən yarışların nəticələrinə uyğun olaraq mükafatlandırma mərasimi keçirilib.
Düşərgə “ASAN xidmət”, Dövlət Sərhəd Xidməti və “ASAN Könüllüləri” Təşkilatının birgə təşkilatçılığı ilə reallaşdırılıb.
“Hərbiyyə - Xəzər” gənc nəslin hərbi vətənpərvərlik hisslərinin gücləndirilməsi istiqamətində təşkil olunmuş sayca 5-ci hərbi vətənpərvərlik düşərgəsidir.

“Harbiyya- Caspian” camp has ended.
On the first day of “Harbiyya-Caspian” camp, there was explained personnel`s preparation for artillery shots at the initial stage, encrypted data transmission through communication means, encryption and decryption of entered data, as well on time transmission.
Participants got involved at artillery shots via a simulator, as well as fire from Typhoon gun, 23mm.
Moreover, they were informed about sea knot tying, its rules, types, clothing regulation on boats at emergency fires.
In the end, the boat relay race was organized.
On the second day of the camp, after getting familiar with Coast Guard Training Center and Museum, participants were given trainings on dismantling and assembling of firearms and relevant regulations have been taken.
At the end various competitions, including rope pulling, throwing mooring rope to a circle, throwing a lifebuoy to the assigned point, crossing of barrier lane, were also organized.
Participants got acquainted with specially trained dogs of the State Border Service, followed by the closing ceremony of the project.
Jeyhun Salmanov, Deputy Chairman of the State Agency for Public Service and Social Innovations under the President of the Republic of Azerbaijan, also attended the ceremony.
In the ceremony, respective to the results of competitions, awarding of participants took place.
The camp is implemented jointly by “ASAN Service”, State Border Service of Azerbaijan, and “ASAN Volunteers” Organization.