UEFA Avropa Liqasının finalı üçün 12 628 əcnəbi vətəndaşa “ASAN Viza” verilib
Bakıda keçirilən UEFA Avropa Liqasının finalı üçün Azərbaycana gələn azarkeşlərin viza əldə etmələri yüksək səviyyədə təşkil olunub. Bakıda Final oyununa baxmaq üçün ümumi ziyarətçilər içərisindən viza almaq ehtiyacına malik olan 12 628 əcnəbi vətəndaş “ASAN Viza” sistemi vasitəsilə viza əldə edib. Prosesin rahat və daha tez olması məqsədilə Azərbaycan Respublikasının Prezidenti yanında Vətəndaşlara Xidmət və Sosial İnnovasiyalar üzrə Dövlət Agentliyi tərəfindən öncədən “ASAN Viza” sistemində təkmilləşdirmə və optimallaşdırma işləri həyata keçirilib. Belə ki, Azərbaycana viza məqsədi ilə onlayn qaydada müraciət edənlər üçün www.evisa.gov.az portalına “Europa League Final” seçimi əlavə edilərək həm finala gələn əcnəbi və vətəndaşlığı olmayan şəxslərin rahat viza əldə etmələri təmin edilib, həm də statistik hesabatların və təhlillərin düzgün aparılması yerinə yetirilib.
Hazırlıqlar ərəfəsində, həmçinin Heydər Əliyev Beynəlxalq Hava Limanında “ASAN Viza” terminallarının və xidmət pəncərələrinin sayı iki dəfədən çox artırılaraq 44-ə çatdırılıb. Əcnəbilərin Gürcüstandan da Azərbaycana səfər edə biləcəklərini nəzərə alaraq Sınıq Körpü və Sadıxlı sərhəd keçid məntəqələrində “ASAN Viza” xidmət pəncərələrinin fəaliyyəti təmin edilib.
Eyni zamanda vurğulamaq lazımdır ki, hava limanlarında gəliş vizalarının verilməsi proseduru xüsusi UEFA modulu vasitəsilə 2 dəqiqədən 20 saniyəyə qədər azaldılıb.
UEFA Avropa Liqası finalı üçün ölkəmizə səfər edən əcnəbilərin elektron viza haqqında məlumatlandırılmalarını təmin etmək məqsədilə AFFA, UEFA, Çelsi, Arsenal və Böyük Britaniyanın Azərbaycan Respublikasındakı səfirliyi ilə əməkdaşlıq aparılıb və bu istiqamətdə bir sıra işlər görülüb.
UEFA Avropa Liqasının Bakı finalında iştirak etmək üçün ”ASAN Viza“ sistemi vasitəsilə 117 fərqli ölkədən olan əcnəbi vətəndaşa viza verilib. Final oyunu üçün əldə edilən vizaların 42%-i son 10 gündə verilib.
Bakıda keçirilmiş finalda iştirak üçün əcnəbilərə verilmiş vizaların maraqlı statistikasını sizinlə paylaşırıq.

A total of 12,628 foreigners were issued "ASAN Visa" for the UEFA Europe League Final
Visa support for fans arriving in Azerbaijan for the finals of the UEFA Europe League in Baku was organized at a high level. 12,628 foreigners who needed visas to visit the final game in Baku have received visas through the “ASAN Visa” system.
In order to make the process more comfortable and faster, the State Agency for Public Service and Social Innovations under the President of the Republic of Azerbaijan has initiated improvement and optimization in “ASAN Visa” system. For those applying online for visa to travel to Azerbaijan, www.evisa.gov.az has been added to the Europe League Final as an option, allowing both foreigners and stateless individuals easily to come to the finals and get visas respectively, as well as accurate statistical reports and analysis were carried out.
On the eve of the preparations, the number of “ASAN Visa” terminals and service windows at Heydar Aliyev International Airport were also increased by more than twice and reached 44. Given the fact that foreigners can travel to Azerbaijan from Georgia too, the activity of “ASAN Visa” service windows has been ensured at “Sinig” Bridge and “Sadikhli” border crossing points.
At the same time, it should be emphasized that the procedure of entrance visas at the airports has been reduced from 2 minutes to 20 seconds through the special UEFA module.
AFFA, UEFA, Chelsea, Arsenal and the UK Embassy in Azerbaijan have been cooperating to provide information on e-visas for foreigners visiting our country for the UEFA Europe League Final and a number of work has been done in this direction.
Foreigners from 117 different countries have been granted visas through the “ASAN Visa” system to participate in the UEFA Europe League final. 42% of the visas that had been obtained for the final game were given in the last 10 days.
We share interesting statistics on visas issued to foreigners in order to participate in the final in Baku.